Poslanci so na včerajšnji izredni seji s 45 glasovi za in 40 proti sprejeli predlog novele zakona o dohodnini.
Vsi zaposleni bodo s tem dobili nekoliko višje neto plače
Državni zbor je včeraj s 45 glasovi za in 40 proti sprejel predlog novele zakona o dohodnini, ki s postopnim dvigom splošne olajšave med drugim prinaša nekoliko višje plače za vse zaposlene. Kljub poznemu sprejemu bodo zakonske rešitve veljale že za to davčno leto, kar pomeni, da bodo vsi prejeli višje plače že letos.
Kaj bo za vas pomenila sprememba dohodninskega zakona si lahko preračunate s kalkulatorjem, ki je dostopen na spletni strani www.zakonodohodnini.si.
S sprejetjem zakona, s katerim vlada predlaga kar nekaj razbremenitev tako pri obdavčitvi plač kot kapitala, se niso strinjali poslanci SAB, SD, Levice in Robert Polnar iz stranke DeSUS.
Kaj vse nam zakon prinaša?
Po sprejetem zakonu se bo med drugim splošna olajšava, ki jo lahko uveljavljajo zavezanci za dohodnino, do leta 2025 postopno zvišala z današnjih 3500 na 7500 evrov. S tem bodo vsi zaposleni dobili nekoliko višje neto plače. Stopnja v najvišjem, petem dohodninskem razredu se medtem znižuje s 50 na 45 odstotkov.
Stopnja dohodnine od dohodkov od obresti, dividend in dobičkov se znižuje s 27,5 odstotka na 25 odstotkov, ob čemer bo kapital neobdavčen že ob odsvojitvi po 15 letih imetništva. S 27,5 odstotka na 15 odstotkov se znižuje obdavčitev dohodka od oddajanja premoženja v najem, prav tako se bodo znižali normirani stroški.
Vnovič se uvaja tudi seniorska olajšava za starejše od 70 let v višini 1500 evrov. Prejemniki pokojnin bodo z uvedbo seniorske olajšave neobdavčeni do dohodka v vrednosti 1.433 evrov na mesečni ravni. Do sprejetja tega zakona je bila višina neobdavčene pokojnine, ob enakih izhodiščih, 1.173 EUR.
Ugodnejša bo davčna obravnava nagrad za poslovno uspešnost. Te bodo po novem neobdavčene do višine 100 odstotkov povprečne plače zaposlenega v zadnjih 12 mesecih, in ne več do višine povprečne plače vseh zaposlenih v državi. Nagrade bo lahko delodajalec izplačal tudi v ugodnostih, ne le denarju.
Zakon prinaša tudi olajšave za vlaganja v digitalno preobrazbo in zeleni prehod (računalništvo v oblaku, umetna inteligenca, velepodatki, okolju prijazne tehnologije, čistejši, cenejši in bolj zdrav javni in zasebni transport, razogljičenje energijskega sektorja, energetsko učinkovitost stavb in podobno) in sicer je olajšava za ta vlaganja določena v višini 40 odstotkov kvalificiranih vlaganj.
V primeru zaposlitve osebe, mlajše od 29 let oz. starejše od 55 let ali z deficitarnim poklicem, bo delodajalec lahko uveljavljal znižanje davčne osnove. Večja bo tudi olajšava za donacije od veljavne (z 0,3 na en odstotek).
Opušča se boniteta za električne avtomobile. Za uporabo službenega avtomobila v zasebne namene po novem medtem ne bo treba plačevati bonitete, če je ta električen.
Uvaja se tudi oprostitev plačila dohodnine za izplačila iz šolskih skladov za predšolske otroke, učence, dijake in študente. Prejemniki družinskih pokojnin, to so predvsem otroci, ki so izgubili enega od staršev, ne bodo več zavezanci za plačilo dohodnine.
U. C.