Na slovenske televizijske kanale je pretekli konec tedna prišel dokumentarni film o bolezni covid-19 režiserja Mitje Okorna. V dokumentarcu, ki ga je Okorn posnel v okviru kampanje “Nalezimo se dobrih navad – cepimo se”, so prikazane osebne izpovedi posameznikov s težjim potekom bolezni, ki še vedno čutijo posledice. Mnogi so z virusom okužili svoje bližnje, nekaterim njihovim svojcem pa je virus tudi vzel življenje.
Večina ljudi, ki zboli za covidom 19, okreva v nekaj tednih. Nekateri pa zbolijo za hujšo obliko bolezni in ti potrebujejo zdravniško pomoč. Številni med njimi so bitko z boleznijo tudi izgubili. Poleg tega lahko nekateri simptomi vztrajajo več mesecev ali se pojavijo po okrevanju. Te težave imenujejo dolgotrajni covid. Prizadene lahko vsakogar, tudi tiste, ki so bolezen preboleli doma in v lažji obliki.
Okorn odstira osebne zgodbe posameznikov, ki so preboleli covid-19 in še vedno čutijo posledice dolgotrajne bolezni. Morda bi bila lahko katera izmed teh zgodb tudi vaša ali pa zgodba vaših staršev, sorodnikov, znancev, prodajalca sadja v soseski ali mimoidočega na cesti. Čeprav številke zelo zgovorno kažejo, da gorijo vsi rdeči alarmi, pa se posameznika velikokrat ne dotaknejo, dokler ni sam soočen z boleznijo, morda celo s hudim potekom in dolgim zdravljenjem.
U. C.